Bardzo dużo ludzi w swoich domach ma kotły grzewcze, więc samemu muszą palić w piecu. Często jednak palimy cały dzień w domu, a mimo wszystko jest zimno. Gdzie to ciepło zatem ucieka?
Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić dokładnie którędy ciepło ucieka z domu?.
W jaki sposób ciepło ucieka z naszego domu?
Ciepło uciekające z budynku jest łatwe do zaobserwowania i można mu zapobiec. W pierwszym przypadku, oprócz wrażenia sensorycznego, pomoże nam termowizja, w drugim – naprawa niezbędna do wyeliminowania wad produkcyjnych. Na szczęście jest wiele rzeczy, które możemy zrobić sami, aby uzyskać lepszą izolację budynków. Które obszary wymagają szczególnej uwagi? Jeśli znajduje się na otwartej przestrzeni, którą często wieje wiatr, konieczne jest wzmocnienie izolacji ścian i dachu, zakup drzwi i okien o lepszej izolacji oraz zbudowanie wysokiego ogrodzenia dla ochrony. Chroń budynek przed podmuchami wiatru lub otocz go garażem lub szopą ogrodową. Im budynek jest bardziej skomplikowany i ma więcej okien i przeszkleń tym więcej ciepła może uciekać. Poza tym im więcej pieniędzy zainwestujemy w zakup odpowiednich materiałów i dobór odpowiedniego profesjonalnego zespołu do budowy domu, tym mniej zapłacimy w przyszłości za niezbędną izolację, eliminując błędy procesowe, a docelowo roczne utrzymanie budynku, w tym jego ogrzewanie.
Zobacz też artykuł: Jaki piec wybrać na pellet czy ekogroszek?
Miejsca ucieczki ciepła z budynku, to:
- dach – 10-30%,
- okna – 10-20%,
- ściany – 20-30%
- drzwi – 10-20%,
- wentylacja 10-40%,
- podłoga 10-15%.
Jednak to jak to w rzeczywistości wygląda procentowo sprawdzimy tylko podczas przeprowadzania kontroli przez specjalistów. Wykorzystują kamery termowizyjne, aby dokładnie zlokalizować, gdzie w budynku ucieka ciepło. Warto także przed zamieszkaniem ocieplić ściany styropianem. To sprawi, że ciepło zostanie w domu. No i opał nie będzie nam tak szybko schodził. Jeśli chodzi o ocieplenie dachu to zdecydowanie najważniejszy jest w tym przypadku wybór właściwego materiału termoizolacyjnego oraz jego odpowiednia grubość.