Coraz więcej ludzi decyduje się na założenie na dachu swojego domu jednorodzinnego paneli fotowoltaicznych. Jest to dość popularne rozwiązanie, szczególnie gdzie zarówno w internecie jak i w telewizji możemy zobaczyć różne reklamy na ten temat.
Po co ludzie decydują się na ich założenie? T proste. Chodzi o obniżenie swoich rachunków za prąd. Jednak wiadomo, że w rok inwestycja się nie zwróci. To, kiedy to nastąpi w dużej mierze zależy od mocy instalacji i paneli. Ile to kosztuje? Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić dokładnie ile wynosi podatek VAT na fotowoltaikę?.
Jaki jest podatek VAT za panele fotowoltaiczne?
Dużo osób zastanawia się jaki będzie całkowity koszt zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych. Ceny oczywiście zależne są od tego jaką moc wybierzemy. Ceny wahają się od około 9 tysięcy do nawet 45 tysięcy. Jak wiadomo, od zakupów trzeba też zapłacić podatek VAT. Ile on będzie wynosił w tym przypadku? Obecnie istnieje obowiązek, aby odprowadzać podatek VAT od towarów i usług. Warto jednak wspomnieć, iż w tym przypadku dla montażu modułów pv obowiązują obecnie dwie stawki podatku VAT. Chodzi tutaj mianowicie o stawkę 8% VAT i 23 % VAT. Nasuwa się teraz tylko pytanie kiedy będziemy mogli zapłacić 8% VAT, a kiedy trzeba będzie zapłacić aż 23% VAT za instalację fotowoltaiczną?
Stawka 8% VAT na fotowoltaikę – dla kogo? Na to mogą liczyć inwestorzy indywidualni. Obowiązuje między innymi dla obiektów, które objęte są społecznym programem mieszkaniowym, czyli: dla domów o powierzchni użytkowej nie większej niż 300 m2 i mieszkań o powierzchni użytkowej do 150 m2. Z tym że instalacja zamontowana musi być wykorzystywana do potrzeb własnych gospodarstwa domowego. Natomiast jeśli chodzi o 23% to objęte są nią przede wszystkim instalacje fotowoltaiczne wykorzystywane na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Czyli Ci co montują te panele na dachach zakładu, firm, hoteli czy pensjonatów. Przepis dotyczy również rolników, instalujących panele fotowoltaiczne na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej oraz budynki użyteczności publicznej.